Geen vraag te gek
088 973 06 00
Een nieuw stadion: winnen of verliezen?
Onbegrijpelijk
Het lokale bestuur van gemeente Leeuwarden stapt met het toevoegen van vierkante meters over de effecten heen voor de bestaande detailhandel. Gek genoeg is het diezelfde gemeente die in 2015 heeft meegetekend aan de gemeentelijke RetailDeals. Simpel samengevat: enerzijds wordt landelijk én provinciaal onder de vlag van de RetailAgenda gewerkt aan het reduceren van vierkante meter winkelvloeroppervlak. Anderzijds slaat gemeente Leeuwarden deze afspraken volledig in de wind. Lokale bestuurders denken te winnen, omdat zij denken dat de effecten enkel voor wat lokale individuele ondernemers geldt.
Echter, Koninklijke INretail voorziet alleen verliezers, omdat er sprake is van het verstoren van de lokale en regionale detailhandelsstructuur.
Wij maken ons hard voor een gezonde en toekomstbestendige detailhandelsstructuur. Concreet vinden wij:
- Stel je prioriteit op de binnenstad;
- Maak bestaande concentraties detailhandel sterker;
- Reduceer vierkante meters winkelvloeroppervlakte;
- Voorkom toevoegen van meer van hetzelfde aanbod;
- Werk per winkelgebieden het onderscheidend vermogen (DNA) uit: de consument moet wat te kiezen hebben.
Hoe kunnen wij helpen?
In januari hebben wij, met een breed draagvlak van onze leden, onze zorg geuit in het bijzijn van de gemeenteraad en wethouders tijdens twee geplande inspreekmomenten. Een aantal ondernemers hebben ook van de gelegenheid gebruik gemaakt om van zich te laten horen door in te spreken. Een grote groep ondernemers was ter ondersteuning aanwezig om kenbaar te maken dat zij deze zorg delen.
In februari richten wij onze pijlen op de leden van de Provinciale Staten. Tijdens de Statenmarkt hebben wij een feitelijke weergave van WTC Gebiedsontwikkeling gedeeld met de Provinciale Statenleden en zijn wij in gesprek gegaan met de aanwezige politici. Vervolgens hebben wij bij de Beeldvormende Commissie vergadering ingesproken en mochten wij deelnemen aan de discussie tijdens deze Provinciale Statenvergadering. Naar aanleiding van deze vergadering heeft de provincie een zogenaamde ‘memorie van toelichting’ inzake gebiedsontwikkeling WTC opgeleverd. Hierop hebben wij onze kanttekeningen geplaatst bij de Statenleden.
Heb jij (mogelijk) te maken met onwenselijke ontwikkelingen in jouw winkelgebied? Neem dan contact met ons op via jouw regioadviseur!
Meer over gebiedsontwikkeling WTC-Cambuur
- Brief INretail: ‘Memorie van Toelichting Gebiedsontwikkeling WTC fase II’ (22 februari 2019)
- Brief INretail: Leeuwarden – Beeldvormende Commissie Provincie Friesland inzake “Gebiedsontwikkeling WTC” (11 februari 2019)
- Brief INretail: Friesland - Statenmarkt “WTC Gebiedsontwikkeling” (6 februari 2019)
- Leeuwarder Courant: Provinciale politici maken zich zorgen over WTC-plan (12 februari 2019)
- Leeuwarder Courant: Gemeenteraad akkoord met inrichtingsplan
- Brief Koninklijke INretail (14 januari 2019). Aanvullende informatie gericht aan gemeenteraad INretail.
- Videoverslag politiek podium gemeenteraad Leeuwarden (14 januari 2019)
- Videoverslag politiek podium gemeenteraad Leeuwarden (9 januari 2019)
- Inspreektekst Koninklijke INretail – Gebiedsontwikkeling WTC–Cambuur (9 januari 2019)
- Leeuwarder Courant: Ondernemers tonen zich kritischer over WTC-plannen dan Leeuwarden verwachtte
- Omroep Friesland: Ondernemers bang voor leegstand door nieuw Cambuurstadion
- Friesch Dagblad: WTC-Cambuur: te veel winkels, te weinig fietsen
- Website INretail: Nieuw Stadion, nieuwe winkelmeters

David Lansen
Beleidsadviseur Locatiebeleid
06 160 724 32